Bezwiertłowe leczenie próchnicy

Z czym kojarzy nam się próchnica zębów? Oczywiście z dziurami w zębach, z bólem i z borowaniem. Ostatnia czynność dokonywana za pomocą wiertarki dentystycznej sprawia, że leczenie stomatologiczne wywołuje u większości z nas i Naszych Pociech traumę. Warto jednak wiedzieć, że próchnica u dzieci może zostać powstrzymana bez udziału wiertła. To, możemy bowiem zastąpić wiązką światła (laseroterapia), specjalnym żelem, gazem (ozonoterapia) bądź ich mieszaniną – powietrzem (abrazja powietrzna). Leczenie zębów u dzieci może zatem przybrać bardziej „humanitarną” postać. Ale – czy wspomniane metody są równie skuteczne jak tradycyjne? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Leczenie zębów metodą abrazji powietrznej

Abrazja powietrzna, zwana również kinetyczną preparacją ubytku bądź techniką nierotacyjnej eliminacji tkanek próchnicowych, była stosowana już w latach 40-tych ubiegłego wieku, a zatem przed wynalezieniem współczesnej wiertarki szybkoobrotowej. Mimo ponad 80-letniej historii, na jakiś czas uległa zapomnieniu, a obecnie ponownie przeżywa swoje odrodzenie ciesząc się dużą popularnością jako metoda oferująca leczenie zębów u dzieci bez użycia wiertła. Abrazja powietrzna, zamiast wywołującego przerażenie standardowego świdra, odbywa się za pomocą specjalnego rodzaju piaskarki abrazyjnej (nieco przypominającej urządzenie wykorzystywane podczas higienizacji zębów). Ta, posiada specjalną dyszę, z której pod dużym ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza z mieszaniną wody i ziarenek tlenku glinu, które pełnią rolę materiału ściernego. Strumień kieruje się pod odpowiednim kątem w miejsce „dziury” w zębie, a z tej, pod wpływem energii kinetycznej odrywają się tkanki próchnicowe. W tym miejscu należałoby jednak nadmienić, że leczenie zębów metodą abrazji powietrznej posiada pewne ograniczenia, a mianowicie wykorzystuje się je wyłącznie w przypadku małych ubytków próchniczych. Abrazja powietrzna nie jest natomiast stosowana w przypadku rozległych i głębokich dziur w zębach oraz leczenia kanałowego.

Abrazja powietrzna - stomatologia

Warto dodać, że abrazja powietrzna znajduje swoje szersze zastosowanie w stomatologii. Metoda ta nie tylko umożliwia wspomniane wyżej leczenie zębów u dzieci, ale również pozwala przygotować powierzchnię zęba do lakowania oraz służy naprawie bądź usunięciu wypełnień kompozytowych. Ponadto, wykorzystywana jest w ortodoncji do usuwania zamków ortodontycznych oraz w celu przygotowania tkanek zęba i powierzchni aparatu, aby uzyskać odpowiednią moc połączenia między szkliwem zębów a aparatem. Abrazja powietrzna wykorzystywana jest także w protetyce – chociażby do naprawy uzupełnień czy przygotowania powierzchni zębów filarowych przed cementowaniem.

Abrazja powietrzna – wady i zalety

Leczenie zębów metodą abrazji powietrznej posiada wiele zalet, a największą z nich jest oczywiście pozbawienie dolegliwości bólowych. Dzięki temu, u zdecydowanej większości Pacjentów ubytek próchnicowy jest opracowywany bez konieczności podania uprzedniego znieczulenia miejscowego. Nie używa się w niej znienawidzonej przez wielu z nas wiertarki, a co za tym idzie Pacjent nie odczuwa nieprzyjemnych wibracji i nacisków na ząb, oraz nie doświadcza przeszywających ciało odgłosów obracającego się wiertła turbiny. Ponadto, abrazja powietrzna pozwala uzyskać większą przyczepność dla plomb, co zmniejsza ryzyko ich późniejszej utraty. Mimo, że leczenie zębów metodą abrazji powietrznej wydaje się wprost idealnym rozwiązaniem dla małych i dużych dentofobów, nie jest pozbawione pewnych niedogodności. Abstrahując już od dosyć wysokiej ceny zabiegu (w zależności od regionu wynosi ona od 100 do nawet 400 zł), największą z nich są skutki uboczne tlenku glinu, wykorzystywanego w zabiegu jako materiał ścierny. Otóż związek ten, mimo że jest chemicznie obojętny dla naszych organizmów i jest w stanie skutecznie usunąć tkanki próchnicze, wykazuje się bardzo dużym stopniem pylenia. Pył ten nie tylko drażni błony śluzowe jamy ustnej, ale i wywołuje uczucie piasku w ustach. Dlatego też, abrazja powietrzna jest bezwzględnie przeciwwskazana u wszystkich Pacjentów posiadających niedrożne drogi oddechowe, astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz stany zapalne dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Duży stopień pylenia, którym charakteryzuje się leczenie zębów metodą abrazji powietrznej sprawia również, że sam zabieg zawsze wymaga zastosowania koferdamu, osłony twarzy, ssaków i całego systemu filtrów. Ponadto, abrazja powietrzna wbrew pozorom nie jest pozbawiona jakichkolwiek doznań dźwiękowych. W jej przypadku zamiast przeszywającego pisku wiertarki otrzymujemy bowiem specyficzny odgłos strzelania, który może przerażać niejednego Małego Pacjenta. Kolejną niedogodnością jest fakt, że podczas abrazji, oprócz ścierania tkanek zmienionych próchnicowo, może dojść do starcia zdrowych tkanek zęba. Na sam koniec należy również przypomnieć, że abrazja powietrzna wykazuje wątpliwą skuteczność w przypadku głębokich ubytków próchniczych oraz nie może być stosowana przy leczeniu endodontycznym zębów.

Bezwiertłowe leczenie zębów u dzieci - alternatywy

Jeżeli próchnica zębów znajduje się w początkowym stadium rozwoju i opanowała jedynie zewnętrzną warstwę zębów (czyli szkliwo), alternatywnym rozwiązaniem oferującym bezbolesne, bezwiertłowe i do tego bezpyłowe leczenie stomatologiczne zębów u dzieci jest ozonoterapia. Ozon posiada bowiem właściwości bakteriobójcze, a dodatkowo wspomaga remineralizację wyniszczonych przez próchnicę tkanek. Jak wygląda zabieg? Otóż stomatolog dokładnie oczyszcza chory ząb i uszczelnia go specjalnym kapturkiem, pod który na około 20 sekund wpuszcza ozon. Po upływie tego czasu, gdy gaz zdąży odkazić chorą powierzchnię zęba, pokrywa ją specjalnym płynem, który zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii. Należy jednak dodać, że leczenie zębów u dzieci za pomocą ozonoterapii sprawdzi się wyłącznie w przypadku powierzchownych ubytków próchniczych, jeżeli zmiany są rozległe konieczne jest zastosowanie tradycyjnych metod tzn. borowania. Ozonoterapia nie jest również możliwa u wszystkich Pacjentów – jako, że ozon jest wysoko reaktywnym utleniaczem, zabieg jest przeciwwskazany u osób posiadających problemy oddechowe lub kardiologiczne.
Próchnica zębów może zostać wyleczona również przy użyciu żelu Carisolv, zwanego także żelem szwedzkim. W trakcie zabiegu, dentysta aplikuje na powierzchnię chorego zęba kropelkę żelu, który po chwili rozmiękcza tkanki zmienione przez próchnicę i zabarwia je na czerwono-różowy kolor. Następnie, wszystkie przebarwione tkanki delikatnie wyskrobuje specjalnymi narzędziami. Leczenie stomatologiczne przy użyciu tej metody bez wątpienia można uznać za innowacyjne, bowiem nie szkodzi zdrowym tkankom zęba, jednak sprawdzi się wyłącznie w przypadku płytkich ubytków próchniczych. Ponadto, leczenie zębów u dzieci przy użyciu żelu rozmiękczającego wiąże się z wysokim kosztem i jest dużo bardziej czasochłonne niż tradycyjne opracowywanie ubytków za pomocą wiertła.
A czy próchnica u dzieci może zostać wyleczona za pomocą wspomnianej na wstępie laseroterapii? Teoretycznie tak, bowiem metoda ta jest niezwykle szybka i wykazuje bardzo dużą efektywność nawet w przypadku głębokich ubytków próchniczych. W praktyce jednak, leczenie stomatologiczne przy użyciu lasera może wiązać się z jeszcze większym bólem niż ten, którego doświadczamy przy okazji klasycznego borowania. Wystarczy bowiem jeden błędny ruch lekarza czy, co bardziej realne, nawet najdelikatniejsze poruszenie głową przez Małego Pacjenta, by wiązka światła trafiła nie tam, gdzie powinna. W efekcie uszkodzeniu ulega zdrowa tkanka, dziąsło lub szkliwo, a rana nie dość, że krwawi i trudno się goi, to i bardzo boli. Właśnie dlatego, leczenie zębów u dzieci za pomocą laseroterapii stosuje się ekstremalnie rzadko.

Próchnica zębów – jaka metoda leczenia najlepsza?

Jakie zatem leczenie stomatologiczne wybrać, gdy pojawi się próchnica u dzieci? Alternatywne i dosyć nowatorskie metody, takie jak chociażby abrazja powietrzna, ozonoterapia czy leczenie żelem szwedzkim bez wątpienia kuszą, ale jak widać nie są pozbawione wad. Należy się zatem zastanowić, czy bezwiertłowe leczenie zębów u dzieci faktycznie będzie tym, co najlepsze dla Naszej Pociechy. Może się bowiem okazać, że ubytek próchniczy jest na tyle głęboki, że po przeprowadzeniu abrazji powietrznej czy innej alternatywnej metody leczenia, stomatolog i tak będzie zmuszony użyć wiertła. Ponadto, należy mieć na uwadze, że tradycyjne leczenie w postaci borowania znacznie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia w latach naszej młodości. Istnieje bowiem szereg metod, dzięki którym Mały Pacjent uniknie bólu i jakiegokolwiek dyskomfortu. Współczesne gabinety stomatologii dziecięcej oferują szereg metod znieczulenia, jedną z najpopularniejszych stosowanych obecnie w przypadku Maluchów jest sedacja wziewna (gaz rozweselający). Jak to wygląda? Otóż Mały Pacjent wdycha gaz noskiem za pomocą specjalnej maseczki (chociażby zapachowej). Po około 15 sekund gaz rozweselający dociera do ośrodkowego układu nerwowego, w efekcie czego Maluch doświadcza stanu głębokiego rozluźnienia i zostaje pozbawiony lęku, całkowicie zachowując przy tym świadomość. Jeżeli sedacja wziewna okaże się niewystarczająca, stomatolog, zanim wdroży odpowiednie leczenie zębów u dzieci, może wykonać również znieczulenie komputerowe. W jego przypadku Maluch unika stresującego widoku strzykawek i igieł, aplikacja anestetyku odbywa się bowiem za pomocą urządzenia przypominającego magiczną różdżkę czy długopis, podłączonego do ekranu komputera. Ten, kontroluje ilość podawanego anestetyka i tempo jego podaży, dzięki czemu Mały Pacjent nie doświadcza nieprzyjemnego uczucia rozpierania tkanek i przez cały czas trwania leczenia zachowuje normalną mimikę twarzy. Warto dodać, że w przypadku Maluchów, znieczulenie komputerowe bardzo często poprzedzone jest dodatkowym znieczuleniem powierzchniowym w postaci aplikacji kremu, żelu bądź aerozolu w miejscu późniejszego wkłucia.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!