Aparat ortodontyczny ruchomy - co należy wiedzieć?

Kiedyś stanowił powód do niewybrednych żartów, od jakiegoś czasu uznawany jest natomiast za krzyk mody. Jako że nie jest przeznaczony dla wszystkich, stworzono nawet jego sztuczną wersję, która nie ma leczyć, ale „tylko” wyglądać. Mowa oczywiście o aparacie na zęby.  Aparat ortodontyczny dla dzieci również cieszy się coraz większą popularnością. Jest kolorowy, przyjazny oku i co najważniejsze – wykazuje dużą skuteczność w walce o zdrowy zgryz i zdrowe zęby. W przypadku młodszych dzieci najczęściej stosuje się aparat ortodontyczny zdejmowany, czyli ruchomy.

Przyczyny powstania wad zgryzu

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego akurat Twoja pociecha ma wadę zgryzu i co za tym idzie – musi nosić zdejmowany aparat na zęby. Otóż musisz wiedzieć, że większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia dziecka i ma charakter nabyty. Przyczyniają się do nich długofalowe, utrwalone nawyki niemowlęce takie jak ssanie kciuka czy smoczka, zasypianie z nimi w ustach, zbyt długie karmienie butelką ze smoczkiem, czy nawet – oddychanie przez usta. Działania te, choć pozornie wydają się nam nieszkodliwe, z biegiem czasu zniekształcają kości szczęk i zaburzają pracę mięśni twarzy, w rezultacie powodując nieprawidłowe ustawienie ząbków. Ruchomy aparat ortodontyczny muszą również nosić dzieci, które we wczesnym dzieciństwie nie przywiązywały zbytniej uwagi do higieny swoich mleczaków. Niewystarczająco doczyszczane ząbki mleczne zaatakowała próchnica, która w najlepszym wypadku tylko je zniszczyła, a w najgorszym – spowodowała konieczność ich ekstrakcji (tzn. usunięcia).

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dziecka – charakterystyka

Aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci charakteryzuje się tym, że Mały Pacjent może go założyć i zdjąć samodzielnie. Składa się z akrylowej płytki, łuków śrub, sprężyn i klamer, które utrzymują go w odpowiedniej pozycji na ząbkach. Taka budowa aparatu umożliwia nie tylko właściwe ustawienie szczęk malucha wobec siebie, ale i poszerzenie łuku zębowego, minimalne przesunięcie zęba, czy przechylenie go. Aparat na zęby ruchomy ceniony jest przede wszystkim za łatwość utrzymania higieny i prostą obsługę.  Należy go nosić około 16 godzin na dobę, dlatego jest traktowany jako aparat ortodontyczny na noc.

Aparat na zęby ruchomy – wskazania

Aparat ortodontyczny ruchomy jest stosowany głównie u Małych Pacjentów w wieku 4-12 lat, a więc posiadających uzębienie mieszane. Taki aparat na zęby dla dzieci jest w stanie skutecznie skorygować niewielką wadę zgryzu, w czasie kiedy dziecko jeszcze rośnie i rozwija się. Aparat ortodontyczny wyjmowany hamuje rozwój wad zgryzu, koryguje kształt żuchwy i szczęki oraz prawidłowo ustawia je względem siebie. Ponadto wyrównuje zaburzoną pracę mięśni twarzy i normalizuje położenie zębów w przypadku drobnych ich odchyleń. Ruchome aparaty na zęby dla dzieci nie są jednak w stanie poradzić sobie z precyzyjnym ustawieniem zęba, obróceniem czy przesunięciem go, oraz z bardziej skomplikowanymi wadami zgryzu. W przypadku takich pomogą wyłącznie stałe aparaty ortodontyczne dla dzieci. Należy również pamiętać o tym, że aparat ortodontyczny ruchomy jest skuteczny jedynie wówczas, jeżeli dziecko nosi i reguluje go zgodnie z zaleceniami ortodonty. Warto także dodać, że im wcześniej Twoje dziecko zacznie nosić aparat ruchomy, tym lepsze efekty przyniesie w leczeniu. Tkanka kostna dziecka jest bowiem bardziej miękka i podatna na przebudowę niż tkanka dorosłej osoby. Z racji tego, leczenie malucha (pod warunkiem, że ściśle współpracuje z lekarzem ortodontą) zazwyczaj bywa dużo krótsze niż dorosłego.

Aparat ruchomy cena i przebieg leczenia

Zanim Twoje dziecko otrzyma aparat ortodontyczny ruchomy, ortodonta wykona zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne, oraz pobierze wycisk uzębienia. Aparat ortodontyczny zdejmowany projektuje się bowiem indywidualnie, pod konkretną jamę ustną Małego Pacjenta. Maluch, na tym etapie leczenia, może również wskazać lekarzowi, jak miałby wyglądać jego wymarzony zdejmowany aparat na zęby. Dziecko może wybrać nie tylko kolor płytki akrylowej, ale i dodatki, które zostaną w nią wtopione – chociażby zwierzaki, kwiatki, brokat, postacie z bajek, serduszka czy nawet logo ulubionej drużyny piłkarskiej. Dzięki takiej personalizacji istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko polubi swój aparat i co za tym idzie – będzie go chętniej zakładało. Na kolejnej wizycie, tak zaprojektowany aparat ortodontyczny dla dziecka jest przymierzany i jeśli wszystko jest w porządku, przekazywany do domu. Początkowo, podczas jego noszenia Mały Pacjent może odczuwać lekki ból czy dyskomfort, nie stanowi to jednak powodu do niepokoju. W leczeniu ortodontycznym aparatem ruchomym niezwykle ważne są wizyty kontrolne odbywane co 8-10 tygodni, podczas których lekarz ocenia zgryz dziecka i przebieg leczenia. Cena takiego aparatu wynosi około 800-900 zł.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci?

Ruchomy aparat na zęby na noc jest bardzo prosty do utrzymania w czystości, przy czynności tej należy jednak wykazywać sporą ostrożność. Aby nie uległ deformacji, przy myciu i zdejmowaniu należy go trzymać wyłącznie za płytkę, nigdy za klamry. Dobrze również wyposażyć się w dodatkową szczoteczkę do mycia zębów, której będziemy używać wyłącznie do czyszczenia aparatu, oraz w specjalną pastę bądź… szare mydło. Aparat ortodontyczny ruchomy należy myć po każdym wyjęciu z ust, to znaczy przynajmniej dwa razy dziennie. Do mycia najbardziej odpowiednie będzie zwykłe szare mydło bądź specjalna pasta (np. do protez), w żadnym wypadku nie można stosować zwykłej pasty do zębów, gdyż może zarysować delikatną powierzchnię aparatu. Po myciu aparat ruchomy należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha i włożyć do specjalnego pudełka. Należy pamiętać, aby ruchomy aparat ortodontyczny zawsze był suchy i czysty, w przeciwnym razie na jego powierzchni może gromadzić się kamień i bakterie, co będzie powodować również nieprzyjemny zapach aparatu. Ponadto, aparat ortodontyczny zdejmowany należy zawsze zakładać na umyte zęby, a podczas jego użytkowania nie wolno jeść ani pić (wyjątek stanowi woda). 

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!