Abrazja powietrzna

Abrazja powietrzna

Wychowując dzieci niesamowicie ważnym czynnikiem jest dbałość o ich zdrowie. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, nie chorowało i aby czerpało jak najwięcej radości od najwcześniejszych chwil życia. Dlatego nie należy zapominać o dbałości o higienę jamy ustnej dzieci, ponieważ ona również warunkuje dobre samopoczucie oraz bezbolesną codzienność. Pamiętajmy przede wszystkim o profilaktyce, a w przypadku gdy w obrębie uzębienia pojawiają się niepokojące symptomy, niezwłocznie udajmy się z dzieckiem na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Warto też edukować dzieci jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, aby wizyta w klinice w celu usunięcia chorych tkanek zęba była ostatecznością.

Naszych najmłodszych Pacjentów najczęściej dotyka problem próchnicy. Zaawansowane leczenie stomatologiczne kojarzy się z użyciem wiertła, co może odstraszać Młodych Pacjentów. Warto pamiętać, że oczyszczanie chorych tkanek może odbywać się bez użycia wiertła. Stomatolog może zaproponować przeprowadzenie zabiegu abrazji powietrznej, który równie skutecznie wyeliminuje chorą tkankę ze struktury zęba. Leczenie próchnicy bez użycia wiertła to doskonały sposób na uniknięcie niepotrzebnego lęku związanego z dyskomfortem przy wierceniu. Dzięki temu dziecko bezstresowo i bez odczucia bólu może spędzić czas na leczeniu w gabinecie.

NA CZYM POLEGA LECZENIE PRÓCHNICY ABRAZJĄ POWIETRZNĄ?

Abrazja powietrzna to nowatorskie i małoinwazyjne podejście do leczenia próchnicy. Zamiast tradycyjnej metody borowania zęba, stomatolog używa strumienia powietrza pod ciśnieniem zawierającym połączenie wody i tlenku glinu, które w połączeniu stają się substancja ścierną. W ten sposób usuwana jest chora tkanka. Abrazja powietrzna eliminuje wszystkie nieprzyjemne czynniki z jakimi kojarzy się borowanie. Są to: przyjęcie znieczulenia, wiercenie dziury w strukturze zęba, dźwięk wiertła, niekomfortowe wibracje oraz specyficzny zapach. 

Abrazję stosuje się w leczeniu próchnicy jak również w przypadku gdy trzeba przygotować powierzchnię zębów do zabiegu lakowania. Jednak najbardziej polecana jest właśnie w przypadku, gdy należy usunąć chore tkanki uzębienia u dzieci, kiedy to dyskomfort spowodowany użyciem wiertła jest nie do przejścia.

Abrazja powietrzna podobna jest do piaskowania zębów. Z tą różnicą, że stomatolog używa zróżnicowanego ciśnienia powietrza oraz innego materiału powodującego ścieranie zębów. Co ważne, strumień ciśnienia, wody i tlenku glinu skierowany jest w taki sposób, aby nie uszkadzał zdrowej powierzchni zębów. Stomatolog ma pełną kontrolę podczas zabiegu dlatego charakteryzuje się on niezwykłą precyzyjnością. Ubytek w zębie zostaje usunięty oraz przy pomocy specjalistycznego urządzenia odsysany, dzięki czemu w jamie ustnej nie pozostaje zbędny materiał. Abrazja powietrzna nie wymaga użycia znieczulenia, jednak aby maksymalnie wyeliminować niepotrzebny stres u Młodego Pacjenta, możemy zaproponować sedację wziewną (użycie gazu rozweselającego), która powoduje odprężenie i odstresowanie.

ZALETY LECZENIA PRÓCHNICY ABRAZJĄ POWIETRZNĄ

Niewątpliwie korzyścią zabiegu abrazji powietrznej jest brak bólu czy jakiegokolwiek dyskomfortu. Wiąże się z tym brak konieczności użycia znieczulenia. Pacjent nie odczuwa także nieprzyjemnych wibracji z jamie ustnej oraz nie musi słuchać nieprzyjemnych doznań dźwiękowych. Abrazja powietrzna działa bezpośrednio tam, gdzie zauważalna jest próchnica. Nie ma ingerencji w zdrową strukturę zęba. Zabieg ten trwa krócej w porównaniu z tradycyjnym oczyszczaniem ubytku wiertłem oraz eliminuje problem nadwrażliwości.

Menu