Abrazja powietrzna

Wychowując dzieci niesamowicie ważnym czynnikiem jest dbałość o ich zdrowie. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, nie chorowało i aby czerpało jak najwięcej radości od najwcześniejszych chwil życia. Dlatego nie należy zapominać o dbałości o higienę jamy ustnej dzieci, ponieważ ona również warunkuje dobre samopoczucie oraz bezbolesną codzienność. Pamiętajmy przede wszystkim o profilaktyce, a w przypadku gdy w obrębie uzębienia pojawiają się niepokojące symptomy, niezwłocznie udajmy się z dzieckiem na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Warto też edukować dzieci jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, aby wizyta w klinice w celu usunięcia chorych tkanek zęba była ostatecznością.

Naszych najmłodszych Pacjentów najczęściej dotyka problem próchnicy. Zaawansowane leczenie stomatologiczne kojarzy się z użyciem wiertła, co może odstraszać Młodych Pacjentów. Warto pamiętać, że oczyszczanie chorych tkanek może odbywać się również bez użycia wiertła. Stomatolog może zaproponować przeprowadzenie zabiegu abrazji powietrznej, który równie skutecznie wyeliminuje chorą tkankę ze struktury zęba. Leczenie próchnicy bez użycia wiertła to doskonały sposób na uniknięcie niepotrzebnego lęku związanego z dyskomfortem przy wierceniu. Dzięki temu dziecko bezstresowo i bez odczucia bólu może spędzić czas na leczeniu w gabinecie. 

Abrazja powietrzna ma jednak sporo wad, które sprawiają, że nie wykonujemy tego zabiegu u siebie!

NA CZYM POLEGA LECZENIE PRÓCHNICY ABRAZJĄ POWIETRZNĄ?

Abrazja powietrzna to nowatorskie i małoinwazyjne podejście do leczenia próchnicy. Zamiast tradycyjnej metody borowania zęba, stomatolog używa strumienia powietrza pod ciśnieniem zawierającego wodę i tlenek glinu, , które w połączeniu stają się substancja ścierną. W ten sposób usuwana jest chora tkanka. Abrazja powietrzna eliminuje wszystkie nieprzyjemne czynniki z jakimi kojarzy się borowanie. Są to: przyjęcie znieczulenia, wiercenie dziury w strukturze zęba, dźwięk wiertła, niekomfortowe wibracje oraz specyficzny zapach. 

Abrazję stosuje się w leczeniu próchnicy jak również w przypadku gdy trzeba przygotować powierzchnię zębów do zabiegu lakowania. Jednak najbardziej polecana jest właśnie w przypadku, gdy należy usunąć chore tkanki uzębienia u dzieci, kiedy to dyskomfort spowodowany użyciem wiertła jest nie do przejścia.

Abrazja powietrzna podobna jest do piaskowania zębów. Z tą różnicą, że stomatolog używa zróżnicowanego ciśnienia powietrza oraz innego materiału powodującego ścieranie zębów. Co ważne, strumień ciśnienia, wody i tlenku glinu skierowany jest w taki sposób, aby nie uszkadzał zdrowej powierzchni zębów. Stomatolog ma pełną kontrolę podczas zabiegu dlatego charakteryzuje się on niezwykłą precyzyjnością. Ubytek w zębie zostaje usunięty oraz przy pomocy specjalistycznego urządzenia odsysany, dzięki czemu w jamie ustnej nie pozostaje zbędny materiał. Abrazja powietrzna nie wymaga użycia znieczulenia, jednak aby maksymalnie wyeliminować niepotrzebny stres u Młodego Pacjenta, możemy zaproponować sedację wziewną (użycie gazu rozweselającego), która powoduje odprężenie i odstresowanie.

WADY ABRAZJI POWIETRZNEJ I DLACZEGO JEJ NIE WYKONUJEMY?

Abrazja powietrzna jest mało skuteczna i zabieg ten nie oczyści tak dokładnie zęba z próchnicy. Może kusić z uwagi na fakt, że jest metodą bezbolesną oraz pozbawioną konieczności użycia wiertła, a co za tym idzie – nieprzyjemnych doznań dźwiękowych. Towarzyszą jej jednak inne nieciekawe uczucia. W trakcie zabiegu abrazji powietrznej powstaje bowiem bardzo duża ilość pyłu. Pył ten wywołuje u Małego Pacjenta uczucie „piasku” w ustach. Dlatego też, zabieg ten jest bezwzględnie przeciwskazany w przypadku dzieci z astmą oskrzelową i przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Skuteczność abrazji powietrznej jest wątpliwa również w przypadku głębokich ubytków w zębie. W tej sytuacji, ten typ leczenia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto również dodać, że abrazji nie można zastosować w przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego) zębów.

CO ZAMIAST ABRAZJI POWIETRZNEJ?

Czasami metody tradycyjne okazują się dużo lepsze niż nowatorskie. Podobnie i tutaj, dużo skuteczniejszą metodą walki z próchnicą niż abrazja powietrzna, jest stare, dobre „borowanie”. Dzięki współczesnym osiągnięciom technologii, zastosowaniu znieczulenia komputerowego oraz sedacji wziewnej (gazu rozweselającego), nawet dziecko z największą dentofobią może przejść zabieg borowania bezboleśnie. Kolorowa plombka, którą otrzyma Twoje dziecko, będzie natomiast miłym wspomnieniem.

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!