Abrazja powietrzna to nowatorskie i małoinwazyjne podejście do leczenia próchnicy. Zamiast tradycyjnej metody borowania zęba, stomatolog używa strumienia powietrza pod ciśnieniem zawierającego wodę i tlenek glinu, , które w połączeniu stają się substancja ścierną. W ten sposób usuwana jest chora tkanka. Abrazja powietrzna eliminuje wszystkie nieprzyjemne czynniki z jakimi kojarzy się borowanie. Są to: przyjęcie znieczulenia, wiercenie dziury w strukturze zęba, dźwięk wiertła, niekomfortowe wibracje oraz specyficzny zapach.
Abrazję stosuje się w leczeniu próchnicy jak również w przypadku gdy trzeba przygotować powierzchnię zębów do zabiegu lakowania. Jednak najbardziej polecana jest właśnie w przypadku, gdy należy usunąć chore tkanki uzębienia u dzieci, kiedy to dyskomfort spowodowany użyciem wiertła jest nie do przejścia.
Abrazja powietrzna podobna jest do piaskowania zębów. Z tą różnicą, że stomatolog używa zróżnicowanego ciśnienia powietrza oraz innego materiału powodującego ścieranie zębów. Co ważne, strumień ciśnienia, wody i tlenku glinu skierowany jest w taki sposób, aby nie uszkadzał zdrowej powierzchni zębów. Stomatolog ma pełną kontrolę podczas zabiegu dlatego charakteryzuje się on niezwykłą precyzyjnością. Ubytek w zębie zostaje usunięty oraz przy pomocy specjalistycznego urządzenia odsysany, dzięki czemu w jamie ustnej nie pozostaje zbędny materiał. Abrazja powietrzna nie wymaga użycia znieczulenia, jednak aby maksymalnie wyeliminować niepotrzebny stres u Młodego Pacjenta, możemy zaproponować sedację wziewną (użycie gazu rozweselającego), która powoduje odprężenie i odstresowanie.