10 cech dobrego dentysty dziecięcego

Dzieci posiadają niesamowity dar odczytywania człowieka. Podczas pierwszego kontaktu zwracają uwagę na takie niuanse jak ton głosu, mimika, uśmiech, czy ogólnie – na mowę ciała. To właśnie te cechy decydują o tzw. pierwszym wrażeniu – czy Nasza Pociecha obdarzy kogoś sympatią czy raczej nie wpuści danej osoby do swojego życia. Stomatolog dziecięcy jest jedną z postaci, którą Maluch bez wątpienia winien zaakceptować. Co więcej, dobry dentysta dziecięcy powinien umiejętnie łączyć wszystkie powyższe cechy z wiedzą i doświadczeniem. Zastanówmy się zatem jakie inne cechy powinien posiadać dobry stomatolog dziecięcy.

Empatia i zrozumienie

Zupełnie nowe miejsce, nieznani ludzie, dziwaczne, niekiedy groźnie wyglądające sprzęty – wszystko to sprawia, że Maluch, który częstokroć dopiero po raz pierwszy przekracza próg gabinetu stomatologicznego może odczuwać niemałe przerażenie. Dobry stomatolog dziecięcy powinien zdawać sobie z tego sprawę i zrobić wszystko, co w jego mocy, aby Mały Pacjent odpowiednio zaaklimatyzował się w nowym miejscu. Przede wszystkim powinien zaopatrzyć się w uśmiech, być życzliwy i radosny. Słowem – dobry dentysta dziecięcy powinien być dobrym i otwartym człowiekiem. Nić sympatii, która pojawi się w pierwszej relacji Małego Pacjenta z dentystą z pewnością zaprocentuje na przyszłość. Sprawi, że Maluch, gdy stanie się już dorosłym człowiekiem, nie będzie odwlekać wizyty w gabinecie stomatologicznym w nieskończoność i nie będzie zaliczać się, jak niemalże połowa Polaków, do grona dentofobów.

Cierpliwość

Wszystko co nowe, nieznane i niezrozumiałe wydaje się z pozoru wrogie. Dlatego, dobry dentysta dziecięcy w jak najprostszym, zrozumiałym dla Malucha języku, szczególnie podczas jego pierwszej wizyty, powinien zapoznać Małego Pacjenta ze swoją pracą i wyposażeniem gabinetu. Dzięki takim zabiegom, stomatolog dziecięcy poznań zaspokoi naturalną ciekawość Malucha i sprawi, że poczuje się on bezpiecznie. Ponadto, dobry dentysta dziecięcy powinien być niesamowicie cierpliwy. W końcu wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że żądne wiedzy i nieznające świata dzieci, z nieustającym „a czemu?”, „a po co?”, „a co to?” na ustach mogą mnożyć pytania w nieskończoność. Żadnego z nich nie można zbagatelizować. Kwestią kluczową w tym momencie nie tyle jest bowiem budowa autorytetu, co wzajemnego zaufania na linii dziecko – stomatolog.

Indywidualne podejście i maksimum uwagi

Dobry stomatolog dziecięcy nie ma w swoim codziennym kalendarzu 3 bezimiennych pacjentów, którzy po prostu przychodzą na wizytę. Ma natomiast 4-letnią Zosię, która ma małą dziurkę w zębie i boi się odgłosu wiertarki, 2-letniego Franka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z dentystą i przyjdzie na przegląd jamy ustnej oraz 7-letnią Julkę, która ma krzywe ząbki i boi się, że inne dzieci będą się śmiać z jej aparatu. Oznacza to, że stomatolog dziecięcy poznań powinien każdego Małego Pacjenta traktować indywidualnie i co więcej, poświęcać mu maksimum uwagi. Powinien znać jego imię, historię chorób, cel wizyty oraz występujące fobie i lęki. Powinien być jak dobra ciocia czy wujek, których odwiedza się raptem dwa razy do roku, ale zawsze, okazują odpowiednie zainteresowanie i sprawiają, że Dziecko czuje się ważne.

Szczerość i spokój

Kolejna cecha, którą powinien posiadać dobry dentysta dziecięcy to szczerość. Co ważne, powinna się ona pojawić nie tylko podczas wizyty w gabinecie, ale i tuż przed nią, w domu, w wykonaniu rodziców. Malucha w żadnym wypadku nie można bowiem okłamywać – nie można mówić, że nie będzie boleć czy, że nie będzie miał nic robionego. Mały Pacjent musi być przygotowany na to, co go czeka. Zarówno stomatolog dziecięcy w gabinecie, jak i rodzic w zaciszu domowym muszą być szczery i mówić wyłącznie prawdę. Przy czym należy to czynić umiejętnie, delikatnie, bez żadnego straszenia i w zrozumiałym dla Malucha języku. Ponadto, dobry dentysta dziecięcy podczas całej wizyty Małego Pacjenta w gabinecie powinien wykazywać się iście stoickim spokojem.

Poczekalnia przyjazna dzieciom

Poza odpowiednim podejściem i cechami charakteru, dobry stomatolog dziecięcy powinien dbać o to, żeby Mały Pacjent, tuż od przekroczenia progu gabinetu, czuł się w nim swobodnie, niczym w drugim domu. Słowem – poczekalnia ma być przyjazna dzieciom. A co sprawia, że dzieci czują się w danym miejscu dobrze? Oczywiście zabawki! 🙂 Stomatolog dziecięcy poznań w poczekalni powinien zatem posiadać kącik zabaw zaopatrzony w różnorakie klocki, lalki, samochodziki i książeczki dedykowane dzieciom – najlepiej o tematyce stomatologicznej. Ważny jest również odpowiedni wystrój wnętrz, uwzględniający ściany, podłogi, dziecięce mebelki i wszelkie (najlepiej w żywych barwach) dodatki. Dobry dentysta dziecięcy oprócz przyjaznej Maluchowi poczekalni, powinien również posiadać przyjazną łazienkę. Przewijak dla Najmłodszych, jeszcze niesamodzielnych Pacjentów, nisko zamontowane bidety i umywalki, dziecięce szczoteczki i pasty do zębów – wszystko to posiada równie ważne znaczenie.

Gabinet przyjazny dzieciom

Dobry stomatolog dziecięcy powinien również przykładać szczególną wagę do wyposażenia swojego gabinetu. Normą powinien być najnowocześniejszy sprzęt medyczny służący zarówno do diagnostyki, jak i do leczenia, co pozwoli znacznie usprawnić przebieg każdej wizyty. Współczesnym standardem w leczeniu dzieci powinien być również aparat służący do sedacji wziewnej wraz z zapachowymi maseczkami oraz specjalistyczne, dedykowane dzieciom materiały medyczne. Zaliczyć możemy do nich chociażby kolorowe plombki (tzw. twinky star) czy personalizowane, kolorowe aparaty ortodontyczne, które z pewnością uatrakcyjnią Małego Pacjentowi finalny efekt leczenia.

 

.

Umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy

Wiemy jak ważne jest zdrowie Twojego dziecka, dlatego zrobimy wszystko aby mu pomóc!